21 listopada 2023

Kiedy nie działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mimo, że jest obowiązkowe i chroni nas przed niechcianymi stłuczkami i wypadkami, nie zawsze działa! Czy zastanawialiście się kiedyś na poważnie kiedy taka polisa Was nie ochroni i jakie mogą być konsekwencje spowodowania wypadku z „niedziałającym” OC?

W małżeństwie wszystko jest wspólne

Jeszcze raz - OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kiedy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Jest to bardzo ważne sformułowanie, które należy zapamiętać. OC dotyczy szkód wyrządzonych osobom trzecim czyli w dużej mierze obcym nam osobom lub inaczej - osobom, z którymi nie dzielimy majątku. Jeśli żona cofając z podjazdu uderzy w samochód męża to (o ile nie mają oni rozdzielności majątkowej) muszą naprawić swoje samochody z AC lub jeśli nie posiadają wykupionej polisy Autocasco zapłacić z własnej kieszeni. Gdy w jednym gospodarstwie domowym jest kilka aut zarejestrowanych na tę samą osobę, a jeżdżą nimi pozostali członkowie rodziny to także po zderzeniu z OC żadnego z tych pojazdów nie będzie można naprawić szkód. 

Kolejnym, tym razem bardzo rzadkim przypadkiem będzie sytuacja, w której z Twojej winy w wyniku zderzenia np. z cysterną przewożącą paliwa doszło do uszkodzenia i wycieku trującej substancji do środowiska. Ustawodawca zabezpieczył towarzystwa ubezpieczeniowe – trudno oszacować jest koszt naprawy takiego zdarzenia a jednocześnie naprawa ekosystemu mogłaby trwać latami lub zniszczenia byłyby nieodwracalne. Tutaj to sprawca zostanie obciążony całkowitymi kosztami.

Jeśli przewoziłeś w bagażniku wartościowe przedmioty jak np. obraz lub torbę świeżo wypłaconej z banku gotówki – z OC sprawcy także nie zyskasz zadośćuczynienia. Prawie niemożliwym jest udowodnić, ile gotówki było przewożone lub jaką wartość miał przewożony obraz zanim doszło do jego uszkodzenia.

Poza wyżej wymienionymi przypadkami „totalnych” wykluczeń w OC, ustawodawca wymienia również sytuacje, kiedy to owszem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, ale zaraz po tym zwróci się do sprawcy po zwrot tych pieniędzy, jest to tzw. regres. Tutaj również nie ma żartów! Jeśli spowodujemy wypadek pod wpływem alkoholu lub bez ważnego prawa jazdy będziemy musieli zwrócić ubezpieczycielowi wypłacone poszkodowanemu pieniądze. Jeśli tego nie zrobimy zacznie się proces windykacyjny i to komornik będzie ściągał z nas należności. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do regresu z OC, gdy:

  • Kierujący pojazdem był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • Kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia samochodu,
  • Pojazd, który prowadził sprawca pochodził z przestępstwa, np. został skradziony
  • Sprawca zbiegł z miejsca wypadku,
  • Pojazd nie posiadał aktualnego przeglądu technicznego,
  • Wypadek lub kolizja była spowodowana umyślnie.

Magdalena Mikołajczak Wyjaśniam Ubezpieczenia © 2023 | STRONA ZAPROJEKTOWANA Z MIŁOŚCIĄ PRZEZ MAŁE STUDIO.

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną!

magda@wyjasniamubezpieczenia.pl
575 987 670

Potrzebujesz pomocy z ubezpieczeniem? Zadzwoń do mnie 575 987 670

Ostatnie wpisy: